Divizia A la handbal feminin, ultima etapă

CSU Neptun a încheiat stagiunea cu un eşec pe teren propriu

156

Echipa feminină de handbal CSU Neptun a încheiat cu o înfrângere pe teren propriu ediţia 2021-2022 a Diviziei A, Seria A. Formaţia de pe litoral a fost învinsă, cu scorul de 24-29 (12-11), de CSM Galaţi, într-o partidă disputată la Sala Sporturilor din Constanţa, contând pentru etapa a 26-a, ultima a campionatului.

A fost un meci fără absolut nicio miză, în condiţiile în care Galaţiul era liderul detaşat la ierarhiei, iar Neptunul nu mai putea nici urca, dar nici coborî de pe locul al patrulea.

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, constănţencele desprinzându-se la 11-9 în min. 27 şi intrând apoi la cabine cu avantaj minim, 12-11. În repriza secundă, Neptunul a contat doar până în minutul 40, 17-15, apoi oaspetele au iuţit ritmul de joc şi au preluat frâiele partidei. Tabela a indicat 20-23 (min. 52), apoi 23-27 (min. 57), pentru a consfinţi finalmente un succes meritat al echipei de pe malul Dunării, la cinci goluri diferenţă.

Pentru CSU Neptun (antrenori Ionel Ivan şi Lăcrămioara Ilie), au marcat: Rebeca Gheorghe (9 goluri), Gabriela Moldoveanu (6), Ariana Cercel (3), Maria Ilie (3), Mihaela Stănciulescu (2) şi Ştefania Surducan (1).

Clasament final, Divizia A, Seria A: 1. CSM Galaţi (60 p), 2. CSM Corona Braşov (55 p), 3. CSM Unirea Slobozia (55 p; golaveraj inferior), 4. CSU Neptun Constanţa (46 p).