Divizia A la handbal feminin, etapa a 18-a

CSU Neptun, victorie categorică în deplasarea de la Roman

108

Echipa feminină de handbal CSU Neptun a câştigat fără drept de apel, cu scorul de 34-22 (16-11), partida cu HCM Roman, disputată în deplasare, în cadrul etapei a 18-a a Diviziei A, Seria A.

Gazdele au avut un început bun de meci, au condus cu 6-4 (min. 12), însă, până la jumătatea primei reprize, constănţencele au restabilit egalitatea, 6-6 (min. 15). Din acel moment, Neptunul a preluat iniţiativa şi s-a desprins treptat, repriza secundă fiind dominată cu autoritate de jucătoarele antrenate de Ion Ivan şi Lăcrămioara Ilie.

Mihaela Stănciulescu a făcut cel mai bun meci al sezonului şi a încheiat cu 12 goluri, urmată de Mara Gheorghe (9) şi Gabriela Moldoveanu (8). Au mai înscris: Dana Matei (2), Ariana Cercel (1), Maria Ilie (1) şi Ştefania Surducan (1).

Graţie acestui succes, CSU Neptun a ajuns la un total de 35 de puncte din 16 jocuri şi a urcat pe locul trei în clasamentul seriei, fără nicio şansă însă de promovare. Lideră este CSM Galaţi (42 p, 15 j), secondată de CSM Corona Braşov (37 p, 15 j). La promovare mai trage însă şi CSM Unirea Slobozia, locul patru (34 p, 14 j).

Etapa viitoare (duminică, 3 aprilie), echipa constănţeană va juca, pe teren propriu, cu CSM Bucureşti II.