123
Farul, trei goluri marcate în poarta Argeşului. „Echipa are calitate, dar nu şi constanţă” - 1-1662985155.jpg

O nouă victorie categorică pentru FCV Farul: 3-0 (1-0) cu FC Argeş, într-o partidă disputată pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, contând pentru etapa a 10-a a Superligii la fotbal.

„Marinarii” au dominat cea mai mare parte a timpului, au impus ritmul şi intensitatea jocului, şi-au creat ocazii importante şi au obţinut cele trei puncte dorite.

Grameni a deschis scorul în minutul 7, după o fază excelent lucrată pe partea dreaptă a atacului, unde Pitu a centrat perfect, iar mijlocaşul Farului nu i-a dat nicio speranţă portarului Greab, din 15 metri. Golul doi a fost opera lui Băluţă, şut plasat, din marginea careului mare. Nemaiavând ce pierde, Argeşul a ieşit la joc, a presat, finalul a adus şi golul, dar… tot în poarta lui Greab: Torje a „croşetat” pe partea dreaptă şi a finalizat cu sânge rece, la colţul scurt. Trei goluri, trei puncte în contul Farului, care, în urma acestui succes şi profitând de înfrângerea Rapidului (0-1 cu FC U Craiova), a revenit pe primul loc în clasament.

„Trei puncte importante, o victorie frumoasă, un stadion plin. Jucăm bine, dar nu 90 de minute. Trebuie să interpretăm jocul aşa cum ştim, nu doar din când în când. Alternăm lucruri bune cu unele mai puţin bune, echipa are calitate, chiar dacă nu constanţă”, a declarat, la conferinţa de presă de după meci, managerul tehnic al Farului, Gheorghe Hagi.

FCV Farul: Aioani, Benzar (min. 46, Sîrbu), Larie, M. Popescu, Kiki, Artean, Băluţă (min. 72, Borza), Grameni, Pitu (min. 63, Doukoure), Alibec (min. 80, Morar), Munteanu (min. 63, Torje).

Etapa viitoare, vineri, 16 septembrie, de la ora 21.00, Farul va juca, în deplasare, cu Petrolul Ploieşti.

Echipele Farul Constanţa II şi Gloria Albeşti au încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-1), partida din cadrul etapei a treia a Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a, disputată pe terenul din Albeşti.

Farul II a deschis scorul în minutul 14, când Ionuţ Cojocaru a punctat cu un şut la colț. Gazdele au alergat mult după egalare şi au reuşit-o abia în al şaselea minut de prelungiri. Andrei Florea a trimis balonul în plasă cu o lovitură de cap, aducând bucurie în tabăra condusă de Sică Enache.

Farul II (antrenori Sorin Rădoi, Marius Axinciuc): Muşat, Mboko, Dănuleasă, Corinus (min. 46, Stancu), Lazăr, R. Ion, Bîrzu, Mituleţu (min. 46, Pelivan), Dumitrache (min. 80, Iorga), Cojocaru (min. 78, Băceanu), Andronache (min. 58, Sali).

Iată şi celelalte rezultatele ale rundei: Recolta Gh. Doja - FC Voluntari II 2-2, Gloria Băneasa - Agricola Borcea 3-2, CS Afumaţi - Înainte Modelu 3-1, Dunărea Călărași - CS Amara 9-0.