195
FC Farul, a treia înfrângere consecutivă în Superligă: 1-3 cu Rapid, în Giuleşti - 1-1692602646.jpg

FC Farul a suferit cea de-a treia înfrângere consecutivă în campionat. După paşii greşiţi din meciurile cu Poli Iaşi (1-3, acasă) şi Petrolul Ploieşti (2-3 în deplasare), echipa constănţeană a cedat şi în faţa Rapidului Bucureşti, scor 1-3 (0-2), într-o partidă disputată pe stadionul din Giuleşti, contând pentru etapa a şasea a Superligii la fotbal.

„Marinarii” au început promiţător, s-au aflat la cârma jocului în prima jumătate de oră, iar Carnat a irosit o ocazie imensă de gol, şut din marginea careului mic, blocat de portarul Horaţiu Moldovan. Contrar realităţii din teren, Rapidul a deschis scorul în minutul 35, prin Emmers, iar trei minute mai târziu, Dugandzic a dublat avantajul gazdelor.

După pauză, Farul a alergat mult după egalare, euro-golul lui Mazilu (min. 79) reaprinzând speranţele, însă Ioniţă a lovit decisiv pe final (min. 88) şi istoria s-a scris.

FC Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani, Sîrbu, Larie, M. Popescu (min. 7, Boli), Kiki (min. 65, Dussaut), Artean (min. 65, Nedelcu), T. Băluţă, Grameni (min. 65, Vînă), Mazilu, Carnat, Sali (min. 71, Budescu).

În clasament, FC Farul ocupă locul 10, cu şase puncte, iar etapa viitoare, va juca, pe teren propriu, cu Universitatea Craiova. Până atunci, joi, 24 august, de la ora 20.00, tot pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, echipa constănţeană va primi vizita celor de la HJK Helsinki (Finlanda), partida contând pentru prima manşă a play-off-ului Europa Conference League.