188
Fotbal / Naţionala de juniori U16 a României, învinsă de Arabia Saudită la Turneul celor 6 Națiuni - 1-1651826665.jpg

Naționala de fotbal juniori U16 a României participă, în această perioadă, la Turneul celor 6 Națiuni, turneu amical organizat în ţara noastră.

În primul meci, juniorii pregătiți de Ion Marin au întâlnit, la Mogoșoaia, selecționata similară a Arabiei Saudite. Deși au deschis scorul rapid, în minutul 2, prin Andrei Dima, tricolorii s-au văzut învinși în ultimul minut de prelungire, atunci când așteptau loviturile de departajare (conform regulamentului turneului, în caz de egalitate, învingătoarea se stabilește după executarea penalty-urilor).

Partida a beneficiat și de arbitraj VAR, fiind una dintre partidele amicale selectate de Comisia Centrală a Arbitrilor în cadrul ultimei etape în pregătirea oficialilor de joc, informează Federaţia Română de Fotbal.

România U16 - Arabia Saudită U16 1-2 (Dima 2 / Alshamrani 69, Alyuhaybi 90+4)

România U16: 1. Sandu - 2. Miruță, 3. Nistor, 5. Shehait, 4. Tamași - 11. Tîrba (15. Oargă, 58), 6. Ciupei (21. Mereanu, 58), 8. Szimionaș, 7. Bărbuț (20. Gheorghe, 61) - 10. Dima, 9. Vermeșan-cpt. Selecționer: Ion Marin

Rezerve: 12. Mușat - 13. Bacalu, 14. Brumă, 16. Durdun, 17. Paraschiv, 18. Paleacu, 19. Racz, 22. Ciobanu