173
Fotbal / Naţionala de juniori U16, înfrângere în amicalul cu Cipru. În lotul tricolor, jucători de la Farul - 1-1645084814.jpg

Reprezentativa de fotbal juniori-U16 a României (selecţioner Victor Ene) a încheiat stagiul de pregătire din Cipru cu un eșec, 1-2, în fața naționalei gazdă. Partida s-a disputat pe stadionul „Tasos Markou” din Paralimni, după ce, în primul joc, cele două echipe remizaseră, 1-1, la Sotira, informează Federaţia Română de Fotbal.

Pentru România, au evoluat: 12. Sandu - 13. Dănăilă (7. Târbă, 60), 3. Fălcușan-cpt., 15. Dragomir (14. Szoke, 81), 16. Tamași - 8. Ciupei (19. Dumitrache, 72), 2. Brumă - 17. Miruță, 10. Băsceanu (20. Stoica, 60), 11. Păcuraru (18. Tudor, 72) - 9. Vermeșan

Rezerve neutilizate: 1. Munteanu - 4. Gică, 5. Ciobanu, 6. Jurubiță

Dacă primul meci a fost de 80 de minute, cel de-al doilea a avut două reprize de câte 45 de minute. Golul naționalei tricolore a fost marcat, în minutul 2, de Marius Miruță. Ciprioții au replicat cu două reușite în minutele 9 și 34.

Lotul convocat de Victor Ene pentru această acțiune:

Portari: Codruț Sandu (CSA Steaua), Rafael Munteanu (Farul Constanța);

Fundași: David Dănăilă (Concordia Chiajna), Luca Ciobanu (FCSB), Darius Fălcușan (U Cluj), Lenard Szoke (Csíkszereda), Costin Dragomir (Academica Clinceni), Alex Brumă (CSA Steaua), Răzvan Tamași (FCSB) Sergiu Gică (Farul Constanța);

Mijlocași: Alexandru Jurubiță (Academica Clinceni), Paul Ciupei (CFR Cluj), Luca Băsceanu (Farul Constanța), David Păcuraru (Farul Constanța), Marius Miruță (FCSB), Andrei Stoica (FC Argeș), Alessio Tudor (Petrolul Ploiești);

Atacanți: Ioan Vermeșan (UTA Arad), Ianis Târbă (FC Barcelona/Spania), Augustin Dumitrache (Universitatea Cluj).