Gimnastica românească are viitor! Salbă de medalii la Balcaniada de la Istanbul

373
Gimnastica românească are viitor! Salbă de medalii la Balcaniada de la Istanbul - 1-1663588782.jpg

Rezultate dătătoare de speranţe pentru gimnastele şi gimnaştii români la Campionatele Balcanice pe categorii de vârstă de la Istanbul (Turcia). Din delegaţia tricoloră, a făcut parte - cu succes - şi Bianca Vişovan, de la CS Farul Constanţa.

Tânăra echipă feminină de gimnastică a României, în componenţa Bianca Vişovan, de la CS Farul Constanţa, Raisa Maria Chivu, care se pregăteşte la rându-i în Centrul Naţional Olimpic pentru Junioare de la Constanţa, Alessia Voloştiuc, Anamaria Mihăescu şi Marcela Cercea, a cucerit medalia de aur la Campionatele Balcanice pe categorii de vârstă, competiţie care s-a desfăşurat în Turcia, la Istanbul.

La individual, Alessia Voloştiuc a dominat categoria celor mai mici gimnaste (2011-2012), adjudecându-şi medalia de aur cu un avans de peste patru puncte (46.133) faţă de cea de-a doua clasată, Ilari Vrsic (Slovenia; 41.401), a treia fiind Gulcenaz Gulen (Turcia; 41.367).

Anamaria Mihăescu (48.233) şi Marcela Cercea (44.868) au câştigat medaliile de aur, respectiv de bronz ale categoriei 2009-2010, a doua fiind Mira Hurkecz (Ungaria, 45.500).

La categoria junioarelor născute în 2007-2008, Raisa Chivu a urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului (47.899), iar constănţeanca Bianca Vişovan a fost a patra, cu 47.400. Aur pentru Mila Prpic (Croaţia; 50.034), argint pentru Hanna Balzsay Reubl (Ungaria; 48.100), informează Federaţia Română de Gimnastică.

Clasamentul final pe echipe a fost întocmit însumând cel mai bun rezultat de la fiecare categorie. Astfel, România a încheiat competiţia de pe malul Bosforului pe prima poziţie, cu un total de 143.066 puncte, locurile doi şi trei fiind revenind echipelor Croaţiei (134.234 p), respectiv ţării gazdă (133.932 p).

Medalii au continuat să vină pentru România şi în finalele pe aparate. Astfel, la sărituri, cu o notă de 12.575, Anamaria Mihăescu a cucerit medalia de bronz, iar Raisa Chivu a terminat pe locul trei atât finala la sol (11.700), cât şi pe cea de la paralele (11.300).

Imnul Naţional al României a răsunat în sala din Istanbul şi la finalele masculine pe aparate, unde cel mai mare succes l-a avut David Puicea. Tânărul remarcat la show-ul TV Next Star şi-a trecut în palmares nu mai puţin de patru medalii - aur la bară, la egalitate cu Altan Dogan (Turcia; 12.500), argint la cal cu mânere (12.300), bronz la inele (12.600) şi sărituri (12.625) -, şi se anunţă a fi marea speranţă a gimnasticii masculine româneşti.

De remarcat şi evoluţia foarte bună a lui Norbert Marcu, medaliat cu aur în finala la cal cu mânere (12.900).

„Felicitări gimnastelor şi gimnaştilor, antrenorilor care i-au însoţit - Adela Popa, Sebastian Nemeş, Ciprian Creţu, Ciprian Hegyi, Monica Marton şi Răzvan Şelariu -, precum şi colectivelor tehnice unde junioarele se antrenează!”, au transmis reprezentanţii Federaţiei Române de Gimnastică.

Aşadar, gimnaştii tricolori s-au întors din Turcia cu 14 medalii - cinci de aur, una de argint şi opt de bronz-, performanţă dătătoare de speranţe în perspectiva Jocurilor Olimpice din 2028.