Liga Naţională de baschet masculin, etapa a 22-a

„Gladiatorii din Tomis”, victorie fără emoţii în faţa Petrolului Ploieşti

211

Echipa masculină de baschet BC Athletic Neptun s-a impus, cu scorul de 86-71, în faţa celor de la CSM Petrolul Ploieşti, într-o partidă disputată la Sala Sporturilor, contând pentru etapa a 22-a a Ligii Naţionale.

„Gladiatorii din Tomis” au făcut un prim sfert de excepţie, în care şi-au sufocat pur şi simplu adversarii, 28-13, apoi ploieştenii au reintrat „în cărţi” după ce şi-au adjudecat sfertul al doilea, 22-15.

Rămasă după pauza principală fără doi jucători importanţi din rotaţie, neo-zeelandezul Max Darling şi americanul Jakob Lowrence, Constanţa a strâns rândurile, iar evoluţia din sfertul al treilea, dominat categoric, realitate demonstrată şi de tabela de marcaj, 28-19, i-a asigurat practic victoria finală.

În sfertul al patrulea, Petrolul a mai redus doar din handicap, 17-15, insuficient pentru a emite pretenţii.

Cu 16 puncte (2x3 p), nouă recuperări şi patru pase decisive, canadianul Adika Peter-McNeilly a fost cel mai eficient jucător din tabăra BC Athletic Neptun. Au mai contribuit la acest succes americanul Khaliq Spicer, care a încheiat jocul cu 15 puncte, patru recuperări şi o pasă decisivă, Dani Mâinea, cu nouă puncte, opt recuperări şi o pasă decisivă, Andrei Oprean 10 puncte (3x3 p), patru recuperări şi trei pase decisive, dar şi americanul Tyler Crosby Gaskins, care a furnizat coechipierilor opt pase decisive.

Alte rezultatele înregistrate în partidele rundei: CSM CSU Oradea - CSM VSKC Miercurea Ciuc 87-51, CS Dinamo Bucureşti - CSM Galaţi 75-58.

În clasament, BC Athletic Neptun ocupă locul cinci, cu 32 de puncte.

Etapa viitoare (sâmbătă, 12 martie), echipa antrenată de Alexandru Olteanu va întâlni, la Sala Sporturilor, pe SCM OHMA Timişoara.

Duelul cu Petrolul Ploieşti a fost important nu numai pentru configuraţia ierarhiei naţionale, ci a avut şi un caracter umanitar, suporterii constănţeni donând cu acest prilej alimente neperisabile şi produse de igienă - şerveţele, scutece, săpun lichid, gel săpun etc. - ce vor fi oferite refugiaţilor ucraineni.

„Mulţumim tuturor pentru toate lucrurile donate la sală, lucruri care vor fi sortate şi livrate de Primăria Constanţa celor care se refugiază din calea războiului şi care vor ajunge şi la cei deja cazaţi la Tulcea.

Pentru noi, a fost o simplă etapă, însă pentru ucraineni este meciul vieţii lor şi suntem alături de ei!”, a declarat team-managerul BC Athletic Neptun, Andrei Talpeş.