127
Baschet / Naţionala României, chinuită preţ de două sferturi de Albania, în precalificările pentru EURO 2025 - 1-1645779848.jpg

Naţionala masculină de baschet a României a câştigat cea de-a doua confruntare din cadrul Grupei B a FIBA Eurobasket 2025 Pre-Qualifiers, „vulturii” pregătiţi de selecţionerul Dragan Petricevic reuşind să depăşească selecţionata similară a Albaniei, cu scorul de 101-84 (28-29, 24-27, 25-14, 24-14), într-o partidă disputată la Sala Sporturilor din Ploieşti.

Albanezii au dat o replică viguroasă, şi-au adjudecat primele două sferturi, iar la pauza principală, aveau avans de patru puncte!

În urma acestui rezultat, România se menţine neînvinsă pe primul loc în Grupa B.

Conform programului FIBA, în data de 27 februarie, va avea loc partida Luxemburg - Albania, iar în ultima „fereastră” din vară, România va primi replica Luxemburgului, în data de 30 iunie. Trei zile mai târziu, pe 3 iulie, naţionala tricoloră va juca ultima partidă din această campanie, în Albania, informează Federaţia Română de Baschet.

Câştigătoarele grupelor din această fază a competiţiei şi cea mai bună echipă clasată pe locul secund avansează în faza a doua de pre-calificare continentală - FIBA EuroBasket 2025 Pre-Qualifiers Second Round, meciurile urmând să se dispute în alte trei „ferestre”: august 2022, noiembrie 2022 şi februarie 2023.