Divizia A la handbal masculin

HC Dobrogea Sud și restul lumii! Victorie la peste 40 de goluri diferență

300

Echipa de handbal masculin HC Dobrogea Sud a întâlnit, sâmbătă, la Sala Sporturilor din Constanța, echipa CS Vicov Bucovina,
în cadrul etapei a XVIII-a a Diviziei A, Seria A. Înainte de startul partidei, jucătorii constănțeni  au oferit tuturor femeilor din sală lalele, cu ocazia zilei de 8 Martie.

Formația condusă de Djordje Cirkvoici a făcut spectacol pe teren și s-a impus la capătul partidei cu un scor care reflectă fidel diferența de valoare dintre HCD și restul competitoarelor: 59-17 (27-7).

Meciul a avut un debut neașteptat, oaspeții conducând pe tabelă, 3-0. Treptat, gazdele și-au reglat tirul aruncărilor, iar scorul a căpătat proporții. Pauza arăta un categoric 27-7, iar antrenorul Djodje Cirkovici decide să îi menajeze pe Ange-lovski, Rakcevici și Vujadino-vici, lăsându-i pe mai tinerii Mănăilă, Todică, Bologa sau Culea să-și arate potențialul.

La sfârșitul partidei, sportivii ambelor echipe au fost aplaudați în picioare de către suporterii prezenți în Sala Sporturilor, pentru dăruirea arătată în timpul celor 60 de minute.

Pentru HC Dobrogea Sud, au marcat: Bodnărescu, Munteanu - câte 11, Enescu, Săulescu - câte 6, Rakcevic - 5, Vujadinovic, Mănăilă, Angelovski - câte 4, Todică, Bologa - câte 3, Culea - 2.

HC Dobrogea Sud Constanța a bifat astfel cea de-a 17-a vic-torie, din tot atâtea posibile, promovarea în Liga Națională de handbal fiind asigurată.

În următoarea etapă, echipa constănțeană va întâlni pe Poli Unistil Iași (locul 5), pe 12 martie, ora 11, la Sala Sporturilor.

Tot în etapa a XVIII-a, HC Farul Constanța s-a impus pe terenul celor de la CSU Târgoviște cu scorul de 39-18 (18-10).