Judo / Vlăduț Simionescu, locul 3 la Grand Prix-ul de la Jeju, Coreea de Sud

76

Sportivul român Vlăduț Simionescu a ocupat locul trei la categoria +100 kg, sâmbătă, în Grand Prix-ul IJF de la Jeju, Coreea de Sud, ultimul concurs important de judo al anului, transmite Agerpres.ro.
În primul tur, Simionescu l-a învins pe taiwanezul Lee Po Yen, în optimi a trecut de sud-coreeanul Kim Soo-Whan, în sferturi s-a impus în fața azerului Ușanghi Kokauri, dar a cedat în semifinala cu celebrul judoka francez Teddy Riner, campionul mondial și olimpic en titre. În meciul pentru locurile 3-5, Vlăduț Simionscu a câștigat în fața mongolului Temuulen Battulga. Daniel Natea a fost învins în primul tur de Temuulen Battulga, la cat. +100 kg.
Andreea Chițu câștigase joi categoria 52 kg, în timp ce Monica Ungureanu a ocupat locul 5 la cat. 48 kg.