Cinci zile de baschet-spectacol, la Sala Sporturilor

Start în turneul Final 8 al Cupei României. CSM Constanţa, "sfert" cu Rapid Bucureşti

221
Start în turneul Final 8 al Cupei României. CSM Constanţa,

Opt echipe, un singur trofeu şi un baschet-spectacol garantat - acestea sunt „ingredientele” pregătite iubitorilor sportului sub panou. Cele mai bune echipe de baschet masculin din ţară vin la Constanţa pentru a-şi disputa primul trofeu al anului - Cupa României.

Turneul Final 8 al Cupei României la baschet masculin se joacă, în perioada 11-15 februarie, la Sala Sporturilor din Constanţa, punând faţă în faţă cele mai bune echipe ale României, acolo unde CSM Constanţa este calificată pentru prima dată în istorie.

În deschiderea turneului, vor evolua, sâmbătă, 11 februarie, de la ora 11.45, echipele U BT Cluj-Napoca şi SCM OHMA Timişoara, în timp ce „sfertul” CSM-ului Constanţa va avea loc, de la ora 17.15, în compania Rapidului Bucureşti, o echipă cu aspiraţii europene în actuala stagiune de campionat.

Iată şi programul celorlalte partide de sâmbătă: CSO Voluntari - SCMU Craiova (ora 14.30), CSM Oradea - FC Argeş (ora 20.00).

Prima semifinală se va juca luni, 13 februarie, de la ora 17.15, iar cea de-a doua, de la ora 20.00. Învingătoarele vor fi apoi protagoniste, miercuri, 15 februarie, de la ora 19.00, ale duelului din marea finală, meciul cu trofeul pe masă.

Organizatorii au decis ca, pe tot parcursul competiţiei, intrarea suporterilor să fie liberă.

Echipa masculină de baschet BC CSU Sibiu a reuşit o victorie dramatică, scor 74-73, în partida cu CSO Voluntari, disputată pe teren propriu, în cadrul etapei a 20-a a Ligii Naţionale, Grupa 1-10. Ardelenii au obţinut victoria graţie unui coş de trei puncte realizat de Roberts Blumbergs, când mai erau cinci secunde.

Iată şi rezultatele înregistrate în partidele Grupei 11-18: ABC Laguna Bucureşti - CSM Târgu Mureş 67-80, CSM VSKC Miercurea Ciuc - CSM Galaţi 77-87, CSM Baschet Petrolul Ploieşti - CSM Focşani 81-73, CSA Steaua Bucureşti - CSM Târgu Jiu 93-91.

U-BT Cluj-Napoca, principala favorită a turneului de la Constanţa, va sosi „rănită” pe litoral, după înfrângerea severă, conturată în ultimul sfert, scor 84-103, din partida cu Germani Brescia (Italia), disputată în deplasare, în Grupa A a EuroCup.

În urma acestui eşec, formaţia antrenată de Mihai Silvăşan s-a „înţepenit” pe locul al nouălea în clasament şi păstrează doar şanse pur teoretice de calificare în optimile de finală, fază în care acced numai primele opt.

Următorul meci al clujenilor este programat în data de 8 martie, pe teren propriu, cu Frutti Extra Bursaspor.