313
Strâng rândurile! Voleibaliştii constănţeni, optimişti înaintea duelului cu Unirea Dej - 1-1702033757.jpg

Voleibaliştii de la CSM Constanţa rămân conectaţi la campionatul intern şi susţin, în acest final de săptămână, un nou meci în Divizia A1. Jucătorii antrenaţi de Cristian Imhoff şi Răzvan Parpală strâng rândurile după duelul cu SCMU Craiova, pierdut luni, scor 1-3, pe teren propriu, şi merg la Dej hotărâţi să se bată pentru a cincea victorie din acest sezon.

Meciul Unirea Dej - CSM Constanţa contează pentru etapa a 9-a şi se joacă sâmbătă, 9 decembrie, de la ora 18.00, în Sala „Petru Slavariu” din municipiul de pe Someş.

Şi fetele au parte de o deplasare de week-end. Voleibalistele antrenate de Florin Voinea şi Radu Began luptă pentru cea de-a patra victorie din acest sezon, în Piteşti Arena. CSM Constanţa are o şansă mare pe terenul penultimei clasate, FC Argeş, echipă care a câştigat un singur set în nouă meciuri disputate. Constănţencele vin după un meci pierdut acasă cu CSO Voluntari şi sunt hotărâte să pună capăt seriei negative din ultima lună.

Întâlnirea FC Argeş - CSM Constanţa face parte din programul etapei a 10-a a Diviziei A1 şi se va disputa sâmbătă, 9 decembrie, de la ora 19.00.

Iar cadetele de la CSM Constanţa încep şi ele seria meciurilor din faza a II-a a Campionatului Naţional U17 - Elita. Jucătoarele antrenate de Bianca Cojocaru şi Vanesa Deşliu înfruntă, la sala Complexului Sportiv „Tomis” din strada Flămânda, pe Dacia Mioveni, în prima etapă a Seriei C, sâmbătă, 9 decembrie, de la ora 12.00.

CSM Lugoj s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Challenge la volei feminin, după ce a trecut de formaţia sârbă Tent Obrenovac, scor 3-0 (25-19, 25-13, 25-22), în Sala Sporturilor „Ioan Kunst-Ghermănescu” din Lugoj, în manşa secundă a optimilor de finală.

CSM Lugoj, finalistă anul trecut, câştigase şi prima manşă, tot cu 3-0.

În sferturi, CSM Lugoj va înfrunta echipa turcă Nilufer Belediye Bursa, victorioasă în dubla cu austriecii de la Oberbank Steelvolleys Linz (3-2 şi 3-0). CSM Lugoj va fi gazdă în prima manşă a sferturilor de finală.

Şi CSO Voluntari s-a calificat în sferturi, după 3-1 şi 3-0 cu echipa sârbă ZOK Ub.