290
Steaua, Dinamo şi Rapid, calificate la turneul final al Cupei României la volei masculin - 1-1701948588.jpg

Echipele masculine de volei CSA Steaua Bucureşti, CS Dinamo Bucureşti şi CS Rapid Bucureşti s-au calificat la turneul Final Four al Cupei României, după ce s-au impus în partidele jucate în manşa secundă a sferturilor de finală.

Misiune relativ uşoară pentru CSA Steaua Bucureşti, care a dispus, pe teren propriu, de SCM Zalău cu scorul de 3-0 (25-22, 25-22, 25-20), după ce se impusese şi în deplasare, cu 3-2.

Mircea Peţa (16 puncte), Lukasz Wiese (12) şi Gabriel Bontea (12) au fost cei mai eficienţi jucători ai Stelei, în timp ce Andrei Octavian Ana (15) s-a evidenţiat de la oaspeţi.

CS Dinamo Bucureşti a contabilizat şi ea două victorii în faţa nou-promovatei CSM Corona Braşov, liderul surpriză al Diviziei A1. Dinamo a obţinut calificarea sub Tâmpa, câştigând cu scorul de 3-1 (25-22, 25-18, 27-29, 25-21), după ce se învinsese şi în Şoseaua Ştefan cel Mare, cu 3-0.

Bela Bartha (13 puncte), Rareş Bălean (12) şi Sergio Luiz Felix Junior (12) s-au remarcat de la Dinamo, iar Cristiano Oliveira Dos Santos (11) a fost cel mai bun de la Corona.

CS Rapid Bucureşti a reuşit să o elimine pe deţinătoarea trofeului, SCM U Craiova, fără a ceda un set în această „dublă”. Rapid a câştigat în Giuleşti cu scorul de 3-0 (25-21, 25-23, 25-16), condusă de Amir Ghafour (18) şi de Nicolas Marechal (12).

CSM Arcada Galaţi a completat „careul de aşi” după o dublă victorie cu 3-0 în faţa formaţiei CS U Cluj, pe malul Dunării.

În etapa a 8-a a Diviziei A1, voleibaliştii de la CSM Constanţa au înfruntat un adversar redutabil la Sala Sporturilor. SCM U Craiova, echipă calificată în optimile de finală ale Cupei CEV, şi-a impus jocul şi şi-a adjudecat toate cele trei puncte, scor 3-1.

Jucătorii antrenaţi de Cristian Imhoff şi Răzvan Parpală au cedat primele două seturi, 17-25, respectiv 20-25, apoi au câştigat de o manieră categorică setul al treilea, cu 25-18. Din păcate, mult aşteptata revenire nu s-a mai produs, setul al patrulea fiind adjudecat tot de olteni, cu 25-16.

Au evoluat pentru CSM Constanţa: Dinculescu (22 puncte), Vidoni (20), Druţă (6), Grigore (4), Badea (4), Frîncu (3), St Jean (2), Gavriz - libero (25 preluări, 46% pozitive, 15% excelente), Arquez, Asmarandei, Constantinescu.

Etapa următoare, CSM Constanţa va juca, în deplasare, cu Unirea Dej.