200
Tenis / Ana Bogdan, sfert-finalistă în turneul WTA de la Limoges. Rusoaica Blinkova, următoarea adversară - 1-1671005821.jpg

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (30 ani, 48 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Limoges (Franţa), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 92.742 euro.

În optimi, românca a învins-o, în două seturi, scor 6-3, 7-5, pe Katrina Scott (SUA; 18 ani, 162 WTA), după o partidă care a durat oră şi 41 de minute.

Graţie accesului, în sferturi, Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 3.226 euro şi 29 puncte WTA. Următoarea sa adversară este rusoaica Ana Blinkova.