85
Tenis / Filip Cristian Jianu, calificat în optimile de finală ale turneului challenger de la Yokkaichi - 1-1669190195.jpg
Jucătorul de tenis român Filip Cristian Jianu (21 ani, 301 ATP) s-a calificat în optimile de finală ale turneului challenger de la Yokkaichi (Japonia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 53.120 de dolari.

Românul a beneficiat de abandonul adversarului, sud-coreeanul Duckhee Lee (24 ani, 605 ATP) acuzând probleme medicale în setul întâi, la scorul de 1-0 pentru Jianu, după numai 12 minute de joc.

Graţie accesului în optimi, Filip Jianu şi-a asigurat un cec de 860 de dolari şi 7 puncte ATP. Următorul său adversar este australianul James Duckworth (30 ani, 172 ATP, cap de serie nr. 2).

La dublu, Nicholas David Ionel şi Filip Cristian Jianu s-au calificat în sferturi după 6-1, 7-6 (5) cu japonezii Taisei Ichikawa / Koki Matsuda.