Tenis / Nadal s-a calificat în semifinalele Mastersului de la Roma

79

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul unu mondial, s-a calificat în semifinalele turneului Masters 1000 de la Roma, după ce a reușit să-l învingă în trei seturi, 1-6, 6-3, 7-5, pe britanicul Andy Murray, într-o partidă din sferturile de finală ale competiției de la Foro Italico, dotată cu premii în valoare de 2.884.675 euro, potrivit Agerpres.ro.

Meciul a fost unul spectaculos, în fiecare dintre cei doi campioni a câștigat câte un set, înainte ca Nadal să se impună cu 7-5 în cel decisiv.

Nadal, câștigătorul ultimelor două ediții ale Openului Italiei, va juca în penultimul act cu Grigor Dimitrov, care a profitat de abandonul germanului Tommy Haas, după primul set, câștigat cu 6-2 de bulgar.

Sârbul Novak Djokovic, al doilea favorit al turneului găzduit de capitala italiană, care a trecut în sferturi, cu 7-5, 4-6, 6-3, de spaniolul David Ferrer, îl va avea ca adversar în cealaltă semifinală pe canadianul Milos Raonic, învingător cu 6-3, 5-7, 6-2 în fața francezului Jeremy Chardy.