Voleibaliştii constănţeni şi-au asigurat accesul în play-off-ul Diviziei A1

143

Echipa masculină de volei CSM Constanţa şi-a asigurat accesul în play-off-ul Diviziei A1, după ce s-a impus, cu scorul de 3-0, în faţa celor de la CSM Suceava, într-o partidă disputată la Sala Sporturilor, contând pentru etapa a 21-a.

Deşi nou promovată în eşalonul de elită, formaţia antrenată de Răzvan Parpală a evoluat cu dezinvoltură în faţa unui adversar, ce-i drept, modest, moldovenii nereuşind să depăşească „borna” de 20 de puncte sau chiar pe cea de 10 puncte în niciun set! A fost o „execuţie” scurtă, 25-11, 25-8, respectiv 25-13, în ceva mai mult de o oră de joc efectiv.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CS Universitatea Cluj - CSU Ştiinţa Bucureşti 2-3, CS Dinamo Bucureşti - CS Rapid Bucureşti 3-0, CS Ştiinţa Explorări Baia Mare - CSA Steaua Bucureşti 0-3, CSM Arcada Galaţi - SCMU Craiova 3-0, SCM Zalău - CS Unirea Dej 3-0.

CSM Volei Alba Blaj a învins, cu scorul de 3-2 (21-25, 25-23, 25-22, 21-25, 15-10), în deplasare, pe Budowlani Lodz (Polonia), în manşa secundă a sferturilor de finală ale Cupei CEV la volei feminin şi s-a calificat în semifinale. Campioana României se impusese şi în prima manşă, scor 3-1, la Târgu Mureş.