Mondialele de nataţie pentru juniori de la Lima

Andra Gorecki, pe locul patru în finala probei de 200 m fluture

247

Înotătoarea română Andra Denisa Gorecki, elevă a Liceului cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanţa, s-a clasat pe locul patru în finala probei de 200 m fluture din cadrul Campionatului Mondial de nataţie pentru juniori de la Lima (Peru).

Înregistrată cu timpul de 2 minute, 15 secunde, 12 sutimi, Andra Gorecki a fost, totuşi, destul de departe de podium. Italianca Anna Porcari a câştigat aurul (2:12.00), argintul i-a revenit turcoaicei Mehlika Kuzeh Yalcin (2:13.23), iar bronzul a fost adjudecat de o altă italiancă, Paola Borrelli (2:13.36).

Cea de-a doua elevă de la LPS Constanţa prezentă în competiţie, Bianca Costea, a reuşit să se califice în finala probei de 100 m liber cu al patrulea timp din semifinale (56 secunde, 45 sutimi), finala fiind programată în noaptea de joi spre vineri, de la ora 03.14 (ora României).

Aşa cum era de aşteptat, David Popovici şi-a respectat statutul de mare favorit şi a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber. În vârstă de 17 ani, sportivul antrenat de Adrian Rădulescu a fost cronometrat cu timpul de 1 minut, 46 secunde, 18 sutimi, un nou record al competiţiei.

Podiumul a fost completat de maghiarul Daniel Meszaros (1:48.98) şi de italianul Filippo Bertoni (1:49.05), informează Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Pentru David Popovici, aceasta este cea doua medalie de aur obţinută la Mondialele de la Lima, după cea din proba de ştafetă 4x100 m liber.

Iar în finala de la 100 m spate feminin, Aissia Claudia Prisecariu s-a clasat pe locul cinci (1:02.58), în timp ce Rebecca Aimee Diaconescu, pe locul şase (1:02.93).