200
Nataţie / David Popovici, medaliat cu aur în proba de 200 m liber, la Mondialele de la Lima - 1-1662022847.jpg

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie pentru juniori de la Lima (Peru).

În vârstă de 17 ani, sportivul antrenat de Adrian Rădulescu a fost cronometrat cu timpul de 1 minut, 46 secunde, 18 sutimi, un nou record al competiţiei.

Podiumul a fost completat de maghiarul Daniel Meszaros (1:48.98) şi de italianul Filippo Bertoni (1:49.05), informează Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Pentru David Popovici, aceasta este cea doua medalie de aur obţinută la Mondialele de la Lima, după cea din proba de ştafetă 4x100 m liber.