Campionatele Europene de nataţie pentru juniori

Constănţenii Patrick Dinu şi Bianca Costea, în ştafeta de argint a României

257

Doi înotători constănţeni, Patrick Sebastian Dinu, de la CS Farul, şi Bianca Costea, elevă a Liceului cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”, au făcut parte, alături de David Popovici şi Rebecca Aimee Diaconescu, din ştafeta combinată a României care a cucerit medalia de argint în finala probei de 4x100 m liber din cadrul Campionatelor Europene pentru juniori de la Otopeni.

Ştafeta României, care intrase în ultimul act cu al şaselea timp din calificări, a încheiat pe locul al doilea, cu timpul de 3 minute, 29 secunde, 35/100, după ştafeta Ungariei, care a terminat în 3 minute, 28 secunde, 83/100. Sportivii români au condus mare parte din cursă, însă au pierdut medalia de aur pe ultima sută de metri.

Medalia de bronz a revenit ştafetei Poloniei, cu 3 minute, 29 secunde, 85/100.

„Cu toţii ne-am propus să facem cea mai bună cursă a noastră. Cu siguranţă, David are o experienţă mult mai mare în acest domeniu şi avem ce învăţa de la el”, a declarat Bianca Costea.

Constănţeanca s-a calificat şi în finala probei de 50 m liber feminin, cu timpul de 25 secunde, 51/100, al treilea al semifinalelor. Din păcate, cea de-a doua reprezentantă a României în această probă, Anastasia Bako, s-a oprit în semifinale, obţinând penultimul timp - 26 secunde, 18/100.

David Popovici îşi continuă marşul triumfal şi s-a mai apropiat de o medalie, după ce a acces în semifinalele probei de 50 m liber. Sportivul în vârstă de 17 ani a încheiat lungimea de bazin cu timpul de 22.46 secunde şi, cu a doua performanţă din serii, s-a calificat în penultimul act. Patrick-Sebastian Dinu (23.50 sec.) şi Ştefan Cozma (23.93 sec.) s-au oprit în seriile aceleiaşi probe.

Rebecca Aimee Diaconescu s-a clasat pe locul şase în finala probei feminine de 50 m spate, fiind cronometrată cu timpul de 29 sec, 10/100. Aurul i-a revenit franţuzoaicei Mary-Ambre Moluh, cu timpul de 27 secunde, 74/100, urmată pe podium de Lora Komoroczy (Ungaria; 28 secunde, 31/100) şi Roos Vanotterdijk (Belgia; 28 secunde, 62/100).

În vârstă de 16 ani, Rebecca Aimee Diaconescu a mai obţinut la această ediţie a Europenelor şi un loc cinci cu ştafeta feminină de 4x100 m liber a României.

Semifinală şi pentru Aissia Claudia Prisecariu, care, la 200 m spate, a reuşit a opta performanţă din serii: 2 minute, 16 secunde, 75/100. Delia Safcencu este prima rezervă pentru semifinale, în timp ce Rebecca-Aimee Diaconescu s-a oprit în serii.