Campionatele Europene de tenis de masă U21

102
Porţi deschise către titlurile continentale pentru jucătoarele de la CSM Constanţa - 1-1663332274.jpg

Trei perechi româneşti s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu mixt din cadrul Campionatele Europene de tenis de masă Under-21, competiţie care se desfăşoară, în această perioadă, în BT Arena din Cluj-Napoca.

În optimi, Darius Movileanu şi Elena Zaharia, jucătoare legitimată la CSM Constanţa, au trecut de perechea Borgar Haug (Norvegia) / Matilda Hansson (Suedia), scor 3-1, după ce au condus cu 2-0 (11-4, 11-9), au pierdut setul al treilea (7-11), dar au închis la timp setul al patrulea (11-9), când lucrurile ar fi putut scăpa de sub control. Pentru a accede în semifinale, tricolorii trebuie să treacă de cuplul Maciej Kolodziejczyk (Austria) / Ece Harac (Turcia).

Andrei Istrate şi Camelia Mitrofan, de la CSM Constanţa, s-au impus în faţa polonezilor Maciej Kubik şi Zuzanna Wieglos după o partidă mult mai echilibrată decât o arată scorul, 3-0 (11-8, 11-9, 11-8), următorii adversari fiind Andrea Puppo (Italia) şi Isa Cok (Franţa).

Fără îndoială, cel mai spectaculos meci din optimi a fost cel dintre perechile Eduard Ionescu / Ioana Sîngeorzan şi Carlo Rossi / Nicole Arlia. Italienii şi-au adjudecat rapid primele două seturi (13-11, respectiv 11-4), însă românii au reuşit o revenire de senzaţie, câştigând următoarele trei parţiale: 11-7, 11-5, 11-4. În sferturi, ei ţintesc o nouă victorie contra francezilor Lilian Bardet şi Prithika Pavade.

În schimb, Iulian Chiriţă şi Bianca Mei-Roşu, de la CSM Constanţa, nu au reuşit să depăşească faza optimilor, fiind eliminaţi de germanii Kay Stumper şi Franziska Schreiner, după o partidă în care n-au avut replică, scor 0-3 (9-11, 8-11, 5-11).

La simplu feminin, Elena Zaharia continuă cursa către medalii, constănţeanca ocupând primul loc în clasamentul Grupei A după trei victorii categorice: 4-0 cu Tsvetelina Georgieva (Bulgaria), 4-2 cu Zuzanna Wieglos (Polonia) şi 4-2 cu Isa Cok (Franţa).

Mult mai puţin succes a avut Bianca Mei-Roşu, care a înregistrat înfrângeri pe linie (1-4 cu croata Hana Arapovic, 3-4 cu lituaniana Kornelija Riliskyte şi 1-4 cu poloneza Anna Brzyska) şi a încheiat pe locul al patrulea, ultimul, în ierarhia Grupei E.

Nici Ioana Sîngeorzan nu a prins primele două poziţii în topul Grupei B. Ea a spulberat-o pe portugheza Matilde Pinto, scor 4-0, a cedat apoi în faţa franţuzoaicei Prithika Pavade, scor 1-4, iar în decisivul cu poloneza Katarzyna Wegrzyn, şi-a pierdut concentrarea şi finalmente meciul, scor 3-4, după ce a condus cu 3-1!

La simplu masculin, Darius Movileanu, Eduard Ionescu şi Iulian Chiriţă şi-au câştigat grupele în care au evoluat, în timp ce Andrei Istrate a ocupat locul al patrulea, ultimul.