176
Recital HC Dobrogea Sud! Victorie la opt goluri diferenţă în meciul cu CSM Alexandria - 1-1648462636.jpg

La primul meci fără restricţii disputat, după doi ani de pandemie, la Sala Sporturilor din Constanţa, HC Dobrogea Sud a făcut spectacol şi s-a impus de o manieră categorică, scor 31-23 (13-11), în faţa celor de la CSM Alexandria.

Oaspeţii au făcut o figură frumoasă în prima repriză, dar „delfinii” au „accelerat” de la 13-11 la pauză la 22-15, în minutul 45, şi au dat recital la poarta adversă. Echipa constănţeană a terminat partida cu avantaj de opt goluri, iar antrenorul George Buricea a mizat pe final pe cei mai tineri jucători din lot. Media de vârstă a „7-lui” din teren a fost de 21 de ani, în ultimele minute, iar juniorul Rareş Ştefan (16 ani şi 7 luni) a debutat în Liga Naţională.

HC Dobrogea Sud: Vasile 1 gol, Chilianu, Preda - Andrei 8 goluri (1x7m), Nikolic 5, Komogorov 4, Stankovic 3 (1), Chikovani 2, Susanu 2, Loghin 2, Vegar 1, Stănescu 1, Bruj 1, Ilie 1, Caba, R. Ştefan.

Iată şi rezultate înregistrate în celelalte partide ale etapei a 22-a a Ligii Naţionale de handbal masculin: Politehnica Timişoara - CS Minaur Baia Mare 30-36, CSM Bucureşti - CS Dinamo Bucureşti 27-39, CSU din Suceava - Potaissa Turda 30-26, Universitatea Cluj - CSM Bacău 41-35, HC Buzău - CSA Steaua Bucureşti 21-25, CSM Focşani - CSM Vaslui 30-26.

Clasament: 1. Dinamo (58 p), 2. Steaua (52 p), 3. Potaissa Turda (52 p), 4. HC Dobrogea Sud (50 p).

Campania de ajutorarea a refugiaţilor din Ucraina iniţiată de HC Dobrogea Sud, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Centrul Psihologic Marea Neagră, s-a concretizat prin produse donate de suporteri şi de echipă, dar şi prin sume de bani strânse din licitarea tricourilor unor jucători de legendă.

Căpitanul Ionuţ Nistor a donat mai multe produse din partea echipei, în spaţiul special amenajat în holul Sălii Sporturilor. Florentina Haşoti a câştigat licitaţia pentru tricoul lui Ionuţ Stănescu, Liviu Mustaţă pentru tricoul lui Laurenţiu Toma, iar Novak Csaba pentru cel al lui George Buricea.

Moment trist în handbalul românesc, după ce profesorul Nicolae Drăgănoiu, antrenor şi arbitru divizionar, a încetat din viaţă, la vârsta de 87 de ani.

„Profesorul Nicolae Drăgănoiu a însemnat începutul handbalului feminin din Craiova. A fost profesor la Şcoala sportivă din Craiova. A participat la mai multe turnee finale, cu medalii. Dumnezeu să îl odihnească în pace”, au transmis reprezentanţii Federaţiei Române de Handbal.