Final 8 al Cupei României la baschet masculin

176
S-au oprit în semifinale! „Gladiatorii din Tomis” părăsesc competiţia cu fruntea sus - 1-1676375850.jpg

Echipa masculină de baschet CSM Constanţa a fost eliminată din Cupa României, însă „gladiatorii” părăsesc competiţia cu fruntea sus. Într-o atmosferă generată de o Sală a Sporturilor arhiplină, CSM Constanţa s-a luptat de la egal la egal cu CSM CSU Oradea în semifinale, cedând pe final, scor 73-81.

În faţa unui adversar de top, constănţenii au avut un debut spectaculos de partidă, iar ultima triplă a primului sfert chiar a ridicat publicul în picioare, fiind o aruncare pe sirenă care a egalat la 20. Procentajul la aruncările de două puncte a fost unul ridicat, 72% la jumătatea meciului, însă din păcate nu suficient pentru a conduce la pauză. S-a intrat la vestiare cu multă încredere, energie şi la un singur punct în spatele orădenilor, după 18-19 în sfertul al doilea.

În sfertul al treilea, jucătorii antrenaţi de Alexandru Olteanu şi Valentin Boian au acumulat cam multe faulturi care au generat probleme în defensivă, dar, chiar şi în aceste condiţii, Constanţa a ţinut aproape graţie energiei transmisă de public, 18-21. Aşadar, înainte de a intra în sfertul al patrulea, bihorenii aveau avans recuperabil, de doar patru puncte, însă câteva aruncări spectaculoase au făcut diferenţa: 17-21.

De la CSM Constanţa, care a reuşit astfel cea mai bună performanţă din istoria ultimilor zeci de ani în Cupa României, s-au remarcat americanul Nathan Eugene Johnson (23 puncte, şase recuperări) şi lituanianul Vytenis Cizauskas (19 puncte, trei pase decisive), însă MVP-ul partidei a fost americanul Mark Anthony Ogden Jr., cu 25 puncte şi 11 recuperări.

În cealaltă semifinală, U-BT Cluj-Napoca a dispus de SCM U Craiova, scor 88-64, astfel că finala, programată miercuri, 15 februarie, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor, va fi una de tradiţie pentru baschetul masculin românesc.

U-BT Cluj-Napoca şi CSM CSU Oradea s-au mai întâlnit până acum în trei finale, clujenii câştigând de fiecare dată: 82-75 în 2016, 64-61 în 2018 şi 68-61 în 2020. U-BT are în palmares cinci trofee (1995, 2016, 2017, 2018, 2020) şi a mai pierdut o finală (2006), în timp ce Oradea a pierdut toate cele şase finale jucate până acum (2014, 2016, 2018, 2019, 2020, 2021).

Moment emoţionant la Sala Sporturilor, pe parchetul arenei fiind invitate fostele glorii ale baschetului constănţean Virgil Băiceanu, Vasile Paşca şi Aristidi Cucoş, alături de alţi trei mari baschetbalişti cu „rădăcini” în Constanţa: Costel Cernat, Nicu Pîrşu şi Mihai Caraion, cărora le-au fost oferite plachete omagiale pentru întreaga activitate şi pentru contribuţia pe care au avut-o la dezvoltarea sportului cu mingea la coş.