Mondialele de nataţie pentru juniori de la Lima

Ştafeta 4x100 m liber a României, din nou pe podium

161

Înotătorii români au cucerit două noi medalii, argint prin ştafeta combinată de 4x100 liber şi bronz prin Vlad Stancu, la 800 m liber, la Campionatele Mondiale de nataţie pentru juniori de la Lima (Peru).

Ştafeta 4x100 m liber, în componenţa David Popovici, Patrick Sebastian Dinu (de la CS Farul Constanţa), Rebecca Diaconescu şi Bianca Costea (elevă a Liceului cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanţa), a ocupat locul secund, cu timpul de 3 minute, 30 secunde, 39 sutimi, fiind devansată de Ungaria (3:30.03), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat Italia (3:32.54).

La 800 m liber, Vlad Stancu a obţinut bronzul, cu timpul de 7 minute, 56 secunde, 14 sutimi. Aurul a fost adjudecat de spaniolul Carlos Garach Benito (7:52.73), iar argintul a revenit turcului Batuhan Filiz (7:55.61), informează Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Bianca Costea s-a clasat pe locul patru în finala probei de 100 m liber, fiind cronometrată cu timpul de 56 secunde, 21 sutimi, la 29 sutimi de medalia de bronz, în timp ce faristul Patrick Sebastian Dinu a ratat calificarea în finala probei de 50 m liber, clasându-se pe locul 14 în semifinale, cu timpul de 23 secunde, 41 sutimi.