Tenis de masă / Echipele de juniori ale României, medaliate la Balcaniada de la Albena

171
Tenis de masă / Echipele de juniori ale României, medaliate la Balcaniada de la Albena - whatsappimage20210625at075754-1624968025.jpg

Echipele României au obţinut rezultate foarte bune la Campionatele Balcanice de tenis de masă pentru juniori, competiţie găzduită, timp de cinci zile, de staţiunea Albena, din Bulgaria.

În componenţa Matei Dumitrescu, Andrei Miron, Mihai Roșca, Dionisie Blănariu şi Bogdan Badea, echipa de juniori I a României a cucerit medalia de aur, tot pe prima treaptă a podiumului urcând şi echipa de juniori II (Luca Oprea, Robert Podar, Rareș Cuesdean, Canea Kocsis Andras).

Cea de-a treia medalie - de bronz - a delegaţiei tricolore a fost adusă de echipa de junioare I (Elena Zaharia, Andreea Teglas, Evelyn Ungvari, Adela Struna), în timp ce junioarele II - Bianca Mei Roșu, Alesia Sferlea, Andreea Jifcu, Andreea Baiașu - s-au clasat pe locul cinci.

Delegația României a fost condusă de antrenorul Cristian Podar.