129
Victorie clară a Universităţii Craiova în Superligă, 4-1 în deplasare cu Poli Iaşi - craiova-victorie-1691926330.jpg

Universitatea Craiova a învins-o clar pe Politehnica Iaşi, cu scorul de 4-1 (0-1), sâmbătă seara, în deplasare, într-un meci din etapa a cincea a Superligii de fotbal.

Echipa oaspete a făcut o primă repriză slabă şi era condusă la pauză prin golul înscris de Alin Roman (44), din lovitură liberă, mingea fiind deviată de un jucător craiovean.

Situaţia din teren s-a schimbat în repriza secundă, după ce Roman a primit al doilea cartonaş galben (59), pentru lovirea cu cotul a lui Ştefan Baiaram. Universitatea a preluat controlul jocului şi a marcat de patru ori, prin Jovan Markovic (66), din centrarea lui Ştefan Vlădoiu, Andrei Ivan (78), lansat de Alexandru Mitriţă, prin Mitriţă (90), după o combinaţie cu Ivan, şi prin croatul Ante Roguljic (90+4), după un şut ratat de Nicuşor Bancu.

Mitriţă a marcat primul său gol de la revenirea la Universitatea.

Universitatea a urcat pe locul secund după acest succes.

Poli Iaşi rămâne cu o singură victorie (şi patru înfrângeri), în deplasare cu campioana Farul.