Voleibaliştii constănţeni, succes-blitz pe terenul Unirii Dej

286

Voleibaliştii de la CSM Constanţa au avut nevoie de numai o oră şi 12 minute pentru a câştiga meciul din deplasare cu Unirea Dej, din etapa a 9-a a Diviziei A1.

Jucătorii antrenaţi de Cristian Imhoff şi Răzvan Parpală s-au impus cu scorul de 3-0 (25-16, 25-22, 25-17) şi au obţinut astfel cea de-a cincea victorie din acest sezon. Principalii realizatori pentru echipa de pe litoral au fost Theodor Mihai Frîncu (17 puncte) şi David Dinculescu (14 p şi un joc bun la recepţie, cu 27 de preluări, dintre care 44% pozitive şi 26% excelente).

Au mai pus umărul la victorie Vidoni (10 p), Grigore (7 p), St Jean (6 p), Arquez (1 p), Gavriz - libero (13 preluări, 46% pozitive, 23% excelente). Druţă, Asmarandei, Badea, Popa şi Săvoiu nu au fost utilizaţi.

Pentru CSM Constanţa, urmează un meci mult mai dificil în etapa următoare, la Sala Sporturilor, unde va înfrunta pe Rapid Bucureşti.

În schimb, voleibalistele de la CSM Constanţa au cedat surprinzător la Piteşti, în meciul cu FC Argeş, din etapa a 10-a a Diviziei A1. În ciuda unui prim set câştigat cu 25-20, echipa constănţeană nu s-a putut impune pe terenul penultimei clasate, care şi-a adjudecat următoarele trei parţiale: 25-18, 25-23, 25-18.

Au evoluat pentru CSM: Martinez (15 p), Petrova (13 p), Spînoche (6 p), Grama (4 p), Coman (4 p), Manolachi (3 p), Iancu (2 p, 26 preluări, 54% pozitive, 19% excelente), Ştirbu (1 p), Vilău (1 p), Jancova - libero, Ruci, Puică şi Cristea.

Fetele antrenate de Florin Voinea şi Radu Began rămân cu trei victorii în campionat. În etapa următoare, ele vor evolua, pe teren propriu, în compania CSM-ului Târgovişte.