"Aerobicii" de la CSS 1 Constanţa iau startul la Cupa Cetăţii Deva

198

Săptămâna aceasta, „aerobicii” de la CSS 1 Constanţa participă la cea de-a 24-a ediţie a Cupei Cetăţii Deva, competiţie la startul căreia se aliniază 220 de sportivi de la 16 cluburi din ţară.

„Am început anul 2022 cu o pregătire intensă şi obiective îndrăzneţe la loturile de gimnastică aerobică, unde sunt incluşi doi sportivi legitimaţi la clubul nostru: Antonio Surdu şi Mădălin Boldea. Aceştia se pregătesc pentru Campionatul Mondial din Portugalia, din luna iunie, sub îndrumarea profesoarei Cristiana Spînu, antrenoare a lotului naţional şi al CSS 1”, au transmis reprezentanţii grupării constănţene.

Nu numai sportivii au un program încărcat în această perioadă, ci şi antrenorii lor. Astfel, reprezentanţii României au obţinut încă un succes important la gimnastică aerobică. La examenul FIG, şase arbitri şi-au reînnoit brevetele internaţionale - Alina Drăgan şi Cristiana Spînu (categoria I), Cristina Dulgheroiu şi Ramona Haidu (categoria II-a), Mariana Mezei (categoria III-a) şi Bogdan Banta (categoria a IV-a), iar alţi cinci şi-au câştigat dreptul de a da note la competiţii: Mădălina Cioveie, Laura Cristache, Alexandra Cicirean, Elena Odorog şi Iulia Marcu (categoria a IV-a).

Maria Fumea, membru al Comitetului Executiv al Federaţiei Internaţionale de Gimnastică, este arbitru internaţional categoria I.

Cele mai mici gimnaste au deschis seria Campionatelor Naţionale. Peste 170 de sportive cu vârste cuprinse între 9 şi 12 ani au concurat, timp de trei zile, în sala „Olimpia” din Ploieşti, la prima etapă, exerciţii impuse pentru junioare III şi I.

De la CSS 1 Constanţa, s-au remarcat în mod special Sara Mihaela Niculae şi Ariana Samsonov, medaliate cu aur la Nivel 7, 9 ani, individual compus, respectiv Nivel 5, 11 ani, individual compus, pe podium mai urcând şi Ana Maria Filimon, bronz la Nivel 5, 11 ani, individual compus.

La Nivel 7, 9 ani, individual compus, Evelina Cojocaru s-a clasat pe locul cinci, în timp ce, la Nivel 6, 10 ani, individual compus Iasmina Bivolaru a terminat pe poziţia a şasea, iar Alara Abdulamit, pe poziţia a opta.

Antrenorii gimnastelor de la CSS 1 sunt Sorin Bechir, Petruţa Marcu şi Mădălina Hârbu.

Reamintim că, după ce la Adunarea Generală a fost votat sistemul competiţional propus de directorul tehnic Corina Moroşan, la această ediţie a Campionatelor Naţionale s-a concurat în două serii valorice.