Baschetbalistele constănţene au spulberat Rapidul, la Sala Sporturilor

254

Victorie la 36 de puncte diferenţă pentru CSM Constanţa contra Rapidului, la Sala Sporturilor. Baschetbalistele antrenate de Alexandru Olteanu, Alina Şerban şi Volha Tămîrgeanu s-au impus cu scorul de 88-52 (48-25) şi au obţinut cel de-al 13-lea succes stagional. Constănţencele au tranşat în favoarea lor soarta întâlnirii în primele două sferturi, dar au făcut spectacol şi după pauză, în faţa unui public ca de obicei admirabil.

Sigrid Koizar a încheiat meciul în „double double”, cu 19 puncte, 10 recuperări şi trei pase decisive, Higgins 14p (6 recuperări, 2 pase decisive), Delić 12p (4, 2), Podar 12p (4, 1), Ghizilă 11p (5, 3), Denisa Fota 5p (6, 1), Croitoru 5p (3, 0), Živković 4p (4, 1), Vaida 4p (2, 2) şi Gödri-Părău 2p (3, 4) au completat lista marcatoarelor, în timp ce Mărginean a reuşit şase pase decisive şi două recuperări.

Pentru CSM Constanţa, următorul meci va fi în deplasare, la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, joi, 29 februarie, partidă care va încheia sezonul regulat.

Juniorii U16, în mare formă!

La rândul lor, juniorii U16 ai CSM Constanţa, antrenaţi de Norbert Kovasch, s-au impus în cea mai recentă etapă a Campionatului Naţional U16 de baschet masculin.

La Bucureşti, la Şcoala nr. 169, CSM Constanţa a avut o prestaţie consistentă în faţa celor de la Sega Baschet Bucureşti, meci pe care l-a câştigat cu 80-50, iar echipa de pe litoral continuă seria victoriilor. În această ediţie de campionat, CSM Constanţa U16 are un bilanţ de la începutul sezonului de 10 victorii în 11 partide disputate.

CSM Constanţa U16 este lider în Grupa I-GVA, cu patru victorii în cinci meciuri în această fază a Grupei I, având nouă puncte.

În următoarea etapă, în luna martie, CSM Constanţa U16 va primi vizita celor de la Primo Mega Ball Piteşti.