Denis Florin Mihai a cucerit medalia de bronz la Europenele de la Bucureşti

260

Sportivul român Denis Florin Mihai a cucerit medalia de bronz la cat. 55 kg, stilul greco-roman, marţi, la Campionatele Europene de lupte pentru seniori de la Bucureşti, după ce l-a învins pe georgianul Nugzari Ţurţumia.

Mihai, aflat pe locul 4 în clasamentul mondial al categoriei, medaliat cu bronz la Europenele de anul trecut, s-a impus în faţa liderului mondial după un meci pe care l-a dominat (9-0).

Românul a pierdut meciul său de debut în Sala Polivalentă din Capitală, luni, în faţa lui Raşad Mamadov.

Ţurţumia are în palmares o medalie de aur, una de argint şi două de bronz la Mondiale, una de argint şi trei de bronz la Europene.

România participă cu 30 de sportivi la Europenele de la Bucureşti, câte 10 la fiecare stil.