Liga Naţională de baschet masculin

"Gladiatorii din Tomis" au pierdut restanţa de la Oradea

170

Înfrângere pentru BC Athletic Neptun în restanţa cu CSM CSU Oradea, disputată în deplasare, în Liga Naţională de baschet masculin.

Gazdele s-au impus cu scorul de 83-68, după ce au făcut legea în primele trei sferturi, adjudecate cu 19-12, 22-16, respectiv 28-19. „Gladiatorii din Tomis” au avut o răbufnire de orgoliu în sfertul al patrulea, câştigat cu 21-14, însă revenirea din final nu mai putea întoarce soarta jocului.

Pentru Constanţa, căpitanul Vlad Corpodean a încheiat meciul cu „double-double”, 11 puncte, 10 recuperări, o pasă decisivă şi un blocaj, iar americanul Khaliq Spicer a făcut din nou un joc bun, având 17 puncte, şapte recuperări şi două blocaje. De asemenea, s-a mai remarcat slovenul Zan Kosic, cu şapte pase decisive.

În clasament, BC Athletic Neptun ocupă locul 10, cu 41 de puncte.

Pentru formaţia antrenată de Alexandru Olteanu, urmează meciul cu U-BT Cluj-Napoca, programat vineri, 29 aprilie, în deplasare, joc ce va închide acest sezon.