139
Handbal / După eşecul de la Magdeburg, CS Dinamo o va înfrunta pe THW Kiel, în play-off-ul Ligii Campionilor - 1-1677839625.jpg

Echipa masculină de handbal CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă, cu scorul de 33-34 (17-19), de SC Magdeburg, într-o partidă disputată în deplasare, ultima din Grupa A a Ligii Campionilor.

Prima repriză a fost destul de echilibrat, însă, după pauză, Magdeburg s-a desprins la cinci goluri, 27-22 (min. 43). Dinamo a avut o revenire pe final şi a reuşit o nesperată egalare, 33-33 (min. 58). Militaru a primit cartonaş roşu la următorul atac al germanilor, iar Magdeburg a înscris din aruncare de la 7 metri. Dinamo nu a reuşit să fructifice atacul său, iar sirena a sunat pentru 34-33.

Pentru CS Dinamo (antrenor Xavier Pascual), au marcat: Ante Kuduz 5 goluri, Joao Pedro Francisco da Silva 4, Nicuşor Negru 4, Alex Pascual 4, Stanislav Kasparek 4, Lazar Kukic 3, Andrii Akimenko 3, Cedric Sorhaindo 2, Robert Militaru 2, Valentin Ghionea 1, Khalifa Ghedbane (portar) 1.

Alexandru Bucătaru a încheiat cu 10 mingi parate (22,73%).

8. FC Porto 5 p.

În urma clasării pe locul cinci, CS Dinamo va juca în play-off cu THW Kiel (Germania), care a încheiat pe locul patru în Grupa B. Meciul tur se va disputa în data de 22 martie, la Bucureşti, returul fiind programat o săptămână mai târziu, în Germania.

Celelalte dueluri din play-off: Pick Szeged - Telekom Veszprem, Orlen Wisla Plock - HBC Nantes, Aalborg Handbold - GOG Gudme.

Direct în sferturi s-au calificat PSG, Magdeburg, respectiv Barcelona şi Industria Kielce.