142
Handbal / CS Dinamo, spulberată de PSG, în Liga Campionilor. „Câinii” au asigurat accesul în play-off - 1-1676629992.jpg

Echipa masculină de handbal CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă fără drept de apel, scor 26-33 (14-17), de Paris Saint-Germain Handball, într-o partidă disputată în arena „Stade Pierre de Coubertin”, contând pentru Grupa A a Ligii Campionilor.

Campioana României, care avea deja asigurată prezenţa în play-off, a făcut un prim sfert de oră foarte bun la Paris, conducând chiar la două goluri (7-5, 8-6), dar apoi francezii au preluat controlul.

Pentru CS Dinamo (antrenor Xavier Pascual), au marcat: Javier Humet Gaminde 7 goluri, Ante Kuduz 6, Dan Racoţea 4, Andrii Akimenko 3, Lazar Kukic 2, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 2, Ali Zein 2.

Portarul Khalifa Ghedbane a încheiat cu 8 şuturi apărate (19,51%).

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide din Grupa A:

SC Magdeburg - Telekom Veszprem 31-25

GOG Gudme - Orlen Wisla Plock 31-24.

Meciul FC Porto - PPD Zagreb nu s-a putut desfăşura.

8. FC Porto 3 p

Echipele clasate pe primele două locuri în grupă se califică direct în sferturile de finală, în timp ce formaţiile aflate pe locurile 3-6 joacă baraje încrucişate cu echipele clasate pe poziţiile similare din cealaltă grupă.

CS Dinamo mai are de disputat două partide în grupă, pe 23 februarie, cu GOG Gudme, acasă, şi pe 2 martie, în deplasare, cu SC Magdeburg.