Handbal masculin: România învinsă de Austria, în preliminariile EURO 2024

320

România a fost învinsă de Austria, scor 30-35, în penultima rundă a grupei preliminare pentru EURO 2024. "Tricolorii" sunt în continuare la mâna lor în drumul spre Germania, scrie gsp.ro

Tricolorii au controlat jocul doar în primul sfert de oră, conducând de mai multe ori la o diferenţă de trei goluri, 4-1, 5-2, 6-3, 7-4, 10-7, 11-8. România a fost ultima oară în avantaj în min. 19, 12-11, după care Austria s-a desprins pe tabelă şi la pauză avea 19-17.

Pentru România au înscris Ionuţ Nistor Ioniţă 7 goluri, Javier Humet Gaminde 5, Ante Kuduz 4, Daniel Stanciuc 2, Nicuşor Negru 2, Alexandru Mihai Tărîţă 2, Călin Dedu 2, Robert Militaru 1, Robert Nagy, Dan Lucian Vasile 1, Radu Cristian Ghiţă 1, Dan Racoţea 1, Andrei Drăgan 1.
Meciul a fost arbitrat de turcii Kursad Erdogan şi Ibrahim Ozdeniz, iar delegat EHF a fost croatul Josip Posavec.

În clasament, pe primul loc se află Austria, cu 10 puncte, urmată de România, 4 puncte, Feroe, 2 puncte, Ucraina, 2 puncte.
Ultimele partide vor avea loc duminică, de la ora 19:00 (ora României), Ucraina - România (la Gummersbach/Germania) şi Austria - Feroe (Bregenz).

Primele două clasate în cele opt grupe preliminare se califică la turneul final, alături de cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea.

Campionatul European de handbal masculin se va desfăşura în Germania, între 10 şi 28 ianuarie 2024.