Judoka de la CSM Constanța au câștigat patru medalii la „Black Sea Judo Cup”

17575

Peste 150 de sportivi cu vârsta de până în 18 ani au concurat în weekend la Cupa Internațională „Black Sea Judo Cup”, ediția 2023.

Pe lângă judoka din România în sala de sport a Liceului cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” din Constanța au participat sportivi din Republica Moldova, Ucraina, Turcia, Grecia, Italia, Serbia, Bulgaria și Ungaria.

Tinerii judokani de la CSM Constanța (antrenați de Radu Luca și Gheorghe Lozovanu) au avut evoluții foarte bune, câștigând patru medalii, dintre care una de aur, două de argint și una de bronz.

La categoria 90 kg. Victor Sandu a realizat victorii pe linie, adjudecându-și primul loc, medalii de argint au obținut Raluca Andres la categoria 63 kg. și Ema Cerchia la categoria 52 kg., iar bronzul i-a revenit Dariei Kraus la categoria 57 kg.

A fost o verificare utilă pentru toți sportivii, înaintea participării în perioada următoare la competiții de nivel național și internațional.