Sabrina Voinea Maneca, revelația Cupei Mondiale de gimnastică de la Doha

159

La numai 15 ani, Sabrina Voinea Maneca, legitimată la CSM Constanța, este revelația Cupei Mondiale de gimnastică artistică de la Doha. Campioana europeană de junioare a cucerit două medalii de aur, la bârnă și sol, după evoluții extrem de promițătoare, mai ales că etapa de Cupă Mondială din Qatar este prima la care participă în calitate de senioară.

Antrenată chiar de mama sa, Camelia Voinea, fostă vicecampioană olimpică, și de Cristian Moldovan, Sabrina s-a impus în finala de la sol cu 13,600 puncte (cea mai mare dificultate - 5,7, al doilea punctaj la execuție - 7.900), fiind urmată de japoneza Chiaki Hatakeda (12,900) și de australianca Breanna Scott (12,800).

Și bârna a fost tot de aur pentru gimnasta constănțeancă, notată în finală cu 13,766. Argintul i-a revenit ucrainencei Ana Lașcevska (13,333), în timp ce bronzul a fost adjudecat de Emma Leonie Malewski (Germania), cu 13,233.

Clasată pe locul cinci și în finala de la sărituri, Sabrina Voinea Maneca face parte din programul „Țară, țară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom.

În întrecerea masculină, Andrei Muntean s-a clasat pe locul al patrulea la paralele, cu 14,633, doar o zecime despărțindu- l de medalia de bronz. Aurul a fost câștigat de ucraineanul Ilia Kovtun (14,966), argintul a fost obținut de filipinezul Carlos Edriel Yulo (14,933), iar bronzul, de turcul Ferhat Arican (14,733). Gimnaștii români, care au început sezonul competițional cu întrecerea din Qatar, au fost însoțiți de antrenorii Camelia Voinea, Marius Berbecar și Gerard Speerstra.

La cea de-a 15 ediție a Cupei Mondiale de la Doha, au participat 154 de gimnaști.