Sub tricolor! Gimnastele constănţene, în componenţa lotului naţional al României

1024
Sub tricolor! Gimnastele constănţene, în componenţa lotului naţional al României - 1-1673954539.jpg

Articole de la același autor

După ce a dat publicităţii calendarul competiţional pe 2023, o serie de turnee urmând a avea loc la Constanţa, Federaţia Română de Gimnastică a anunţat componenţa loturilor olimpice şi naţionale, pe listă figurând şi sportivi de la cluburile de pe litoral.

Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Gimnastică a aprobat componenţa loturilor olimpice şi naţionale la gimnastică artistică şi aerobică, precum şi a Centrelor Naţionale Olimpice de Pregătire a Junioarelor (CNOPJ) şi Birourilor Olimpice de Pregătire a Junioarelor (BPOJ) la gimnastică artistică.

Astfel, în lotul naţional feminin de gimnastică artistică, tabăra generală fiind instalată la Deva, se regăsesc Maria Ceplinschi (CS Farul-CSM Constanţa), Andreea Preda (CSS 1 Constanţa), Silviana Sfiringu (CS Farul-CSM Constanţa), împreună cu Ana Maria Bărbosu (CSS Focşani), Lilia Cosman (LPS Cetate Deva), Amalia Ghigoarţă (LPS Cetate Deva), Ella Oprea Creţu (CS Dinamo), Ioana Danciu (LPS Cetate Deva) şi Ioana Stănciulescu (CS Dinamo, în recuperare la Bucureşti). Colectivul tehnic este alcătuit din Patrick Kiens - antrenor principal, Corina Moroşan, Gina Gogean Groza, Ramona Micu şi Cătălin Meran - antrenori secunzi.

De asemenea, Sabrina Voinea Maneca, de la CS Farul-CSM Constanţa, este componentă a lotului naţional, cu pregătire în Bucureşti, fiind antrenată de mama sa, fosta campioană mondială Camelia Voinea, şi de Cristian Moldovan.

În CNOPJ Deva, sub comanda antrenorilor Adela Popa (principal), Florin Cotuţiu şi Daymon Jones (secunzi), se vor pregăti şase sportive, printre care şi Teodora Stoian, de la CSS 1 Constanţa, în timp ce CNOPJ Constanţa este „acaparat” numai de sportive de pe litoral: Miruna Valentina Botez, Maria Broască, Alexandra Florea, toate de la CSS 1 Constanţa, Alexia Gabriela Vănoagă şi Bianca Vişovan, ambele cu dublă legitimare CS Farul-CSM Constanţa. De pregătirea lor sunt responsabili Ciprian Creţu (antrenor principal) şi Carmen Traicu (antrenor secund).

În BOPJ Constanţa, cu pregătire la Bucureşti, se află numai Melisa Orazacai (CS Farul-CSM Constanţa; antrenor Camelia Voinea), celelalte BOPJ-uri activând în cadrul cluburilor Dinamo, Steaua şi la Oneşti.

Lotul olimpic masculin îi are în componenţă pe Gabriel Burtanete, Robert Burtanete, Roland Modoianu, Nicholas Ţarcă, toţi de la CSA Steaua, Andrei Muntean şi Răzvan Marc, ambii de la CS Dinamo, această formulă urmând a fi aprobată de COSR.

Gimnaştii români se pregătesc la Bucureşti cu Marius Berbecar (antrenor principal), Marius Urzică, Remus Jivan şi Gerard Speerstra (antrenori secunzi).

XXX

La gimnastică aerobică, CS Farul-CSM Constanţa trimite cei mai mulţi sportivi în lotul naţional - Daniel Ţavoc, Leonard Manta şi Sandra Dincă -, alături de care se regăsesc Antonio Surdu (CSM Constanţa), Mădălin Boldea (CSS 1-CSM Constanţa) şi alţi şapte sportivi de la cluburi din ţară.

Antrenor principal este Maria Fumea, ajutată de secunzii Mădălina Cioveie şi Cristiana Spînu.

Foto: Facebook / Federaţia Română de Gimnastică

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.3012 secunde