Selecţionata Romanian Wolves a câştigat bronzul în Rugby Europe Super Cup

188

Selecţionata Romanian Wolves a ocupat locul al treilea în Rugby Europe Super Cup 2023, după ce a învins formaţia Castilla y Leon Iberians, cu scorul de 41-17 (28-12), în finala mică, desfăşurată sâmbătă seara, în Centrul Naţional de Rugby din Amsterdam.

„Lupii” au reuşit prima clasare pe podium la a doua lor participare în competiţie.

Romanian Wolves a marcat şase eseuri, prin Mate Dardzulidze (trei), Jason Tomane, Beka Biţadze şi Paul Popoaia, care a transformat patru dintre ele şi a reuşit şi o lovitură de pedeapsă, potrivit site-ului Federaţiei Române de Rugby.

Ibericii au înscris trei încercări, prin Francisco Consulluela, Ignacio Vega şi Jon Zapiaon, doar prima fiind transformată, de Gonzalo Otamendi.

Finala competiţiei se va juca pe 22 decembrie, între Black Lion şi Heat Tel Aviv, la Tbilisi.