247
Victorie clară a României cu Insulele Feroe, în preliminariile EURO 2024 la handbal masculin - handbal-masculin-1678617179.jpg

Naţionala masculină de handbal a României a învins fără drept de apel selecţionata Insulelor Feroe, cu scorul de 25-17 (14-10), sâmbătă, în Sala Dinamo din Bucureşti, în Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European - EHF EURO 2024.

Tricolorii şi-au luat astfel revanşa după eşecul neaşteptat suferit săptămâna aceasta pa Torshavn, cu 26-28, păstrând şanse de calificare la turneul final.

Echipa României a făcut un joc foarte bun, mai ales în apărare, unde a strălucit portarul Ionuţ Iancu. Scorul putea fi şi mai mare, dar jucătorii antrenaţi de Xavi Pascual au ratat două aruncări de la 7 metri.

Primele minute de joc au fost echilibrate, insularii conducând chiar cu

3-2. România a reuşit desprinderea pe tabelă, la 8-4 (min. 15), dar oaspeţii au revenit şi s-au apropiat la 10-8 (19), pe fondul unor erori făcute de tricolori. Echipa noastră şi-a mărit din nou ecartul, la 14-8 (25), dar finalul primei reprize a fost slab, cu două eliminări, astfel că la pauză scorul a fost 14-10.

România a jucat în continuare bine şi după pauză a şi ajuns să conducă la nouă goluri, 22-13 (44), dar a avut apoi zece minute fără gol înscris, de la 23-14 (48) la 24-16 (58), câştigând în cele din urmă cu 25-17.

Golurile echipei României au fost marcate de Javier Humet Gaminde 4, Demis Grigoraş 4, Alexandru Tărîţă 4, Ionuţ Nistor Ioniţă 3, Robert Nagy 2, Nicuşor Negru 2, Daniel Stanciuc 2, Gabriel Cumpănici 1, Dan Racoţea 1, Ante Kuduz 1, Gabriel Dumitriu 1.

Ionuţ Iancu a apărat 15 şuturi, încheind cu un procentaj de 48,39%.