Divizia Naţională de Seniori la rugby

CS Năvodari, victorie fără punct bonus în deplasarea de la Arad

418

Turul Diviziei Naţionale de Seniori la rugby s-a încheiat odată cu disputarea partidelor din etapa a noua, o rundă favorabilă echipelor vizitatoare.

Cu doar trei încercări reuşite, CS Năvodari s-a impus destul de greu, cu scorul de 17-11, pe terenul celor de la CSU AV Arad, lăsând gazdelor punctul bonus defensiv. Victoria constănţenilor s-a conturat în repriza secundă, la pauză Aradul conducând cu 8-5.

Pentru CS Năvodari (antrenori Cristian Husea, Cornel Suciu şi Virgil Năstase), au marcat: Codrin Bercu, Onal Agiacai, Marian Niţă (câte un eseu) şi Cristian Văcaru (o transformare).

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: RC Gura Humorului - RC Bârlad 23-25, CSM Bucovina Suceava - CSM Galaţi 8-70, CSU Alba Iulia - Ştiinţa Petroşani 8-67.

Liderul la zi al clasamentului este Ştiinţa Petroşani (35 puncte), urmată de RC Bârlad (33 p) şi CS Năvodari (28 p).

Campionatul se întrerupe, partidele Diviziei Naţionale de Seniori urmând a fi reluate la toamnă.