151
Olimpism / Sportivii români au debutat în competiţii la Festivalul Olimpic al Tineretului European - 1-1647949275.jpg

Sportivii români au luat startul în prima zi a întrecerilor de la Festivalul Olimpic al Tineretului European din Finlanda la două discipline: short track și schi fond, informează Comitetul Olimpăic şi Sportiv Român.

Probele de short track s-au disputat pe patinoarul din Vuokatti. La 1.500 m masculin, Antal Apor a terminat pe locul 22, iar Doboş Adam s-a clasat pe locul 24. În proba feminină de 1.500 m, Gal Sarlota a încheiat întrecerea pe locul 25, Farkas Biborka a sosit la final pe locul 28.

Ştafeta mixtă a României nu s-a calificat în semifinale în proba de 3.000 m.

La schi fond, tot la Vuokatti, s-au disputat două probe la care românii au fost la start. Primele au concurat fetele la 7,5 km liber. Delia Reit a terminat pe locul 41, cu timpul 25:10.6 min. Andreea Dogaru a sosit după 26:38.3 min și a încheiat competiția pe locul 53.

Proba masculină de 10 km liber i-a avut la start pe Petrică Iftimie și Gabriel Cojocaru. Cel mai bine s-a clasat Gabi Cojocaru, cu 24:28.2 min el a terminat pe locul 46, în timp ce Iftimie a terminat pe locul 61, după 25:39.1 min.