159
România a cucerit două medalii de aur la Cupa Mondială de Gimnastică Aerobică de la Bucureşti - aerobic-1697461854.jpg

România a cucerit două medalii de aur, una de argint şi una de bronz la Cupa Mondială de gimnastică aerobică, care s-a încheiat duminică la Sala Polivalentă din Bucureşti.

Prima medalie de aur a fost obţinută în proba de grup, prin Daniel Ţavoc, Leonard Manta, Darius Branda, David Gavrilovici şi Larisa Şuiu, notaţi cu 20,233 puncte. Pe locul secund s-a clasat Italia (Francesco Sebastio, Davide Nacci, Sara Cutini, Anna Bullo, Matteo Falera), cu 19,589, podiumul fiind completat de Turcia (Mehmet Utku Cirak, Ismail Altiparmak, Ayse Onbasi, Can Sari, Ahmet Meric Turmamis), cu 18,900.

Cea de-a doua medalie de aur a fost câştigată în finala de la dans aerobic, Daria Mihaiu, Sandra Dincă, Mădălin Boldea, Vlăduţ Popa, Antonio Surdu, David Gavrilovici, Claudia Ristea, Larisa Şuiu primind 17,450 puncte. Spania (Noelia Guillem, Silvia Adrian, Iria Camino, Aroa Ibanez, Laura Jimena, Martina Navarro, Jade Ruiz, Jula Sanchez) a terminat pe locul secund, cu 17,000 puncte, iar Finlanda (Nea Kivelae, Jessica Lahtonen, Mea Lauroma, Kia Oesterholm, Adeelia Koponen, Hilda Laaksonen, Nanne Teinikivi, Olivia Huiko) a terminat pe trei, cu 16,950 puncte.