Trofeul „Citta di Jesolo” la gimnastică artistică, ediţia a 13-a

La o zecime de podium! România, pe locul patru în concursul pe echipe

482

Pas cu pas, concurs după concurs, gimnastele tricolore demonstrează că sunt pe drumul cel bun pentru revenirea în elita mondială. La Trofeul „Citta di Jesolo”, desfăşurat în week-end, în Italia, România a ocupat locul patru în concursul pe echipe al senioarelor.

Constănţencele Ioana Stănciulescu, Maria Ceplinschi, Silviana Sfiringu, de la CS Farul, împreună cu două gimnaste debutante în competiţia senioarelor, Andreea Preda, de la CSS 1 Constanţa, şi Ana Maria Barbosu, au reuşit un concurs bun în prima zi de întreceri la Trofeul „Citta de Jesolo”.

În competiţia pe echipe, România a fost la o zecime de podium, ocupând locul patru, cu 152.167 puncte, după Statele Unite (164.165 p), Italia (162.267 p) şi Canada (152.266 p), dar înaintea unor reprezentative - Belgia, Franţa, Germania - care, anul trecut, au participat la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

La individual compus, Ioana Stănciulescu a fost a opta, cu 51.466 puncte, la egalitate cu Elle Mueller (SUA), Maria Ceplinschi, a zecea, cu 50,300 puncte, Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe 14, cu 49,734 puncte, Andreea Preda a încheiat pe 24, cu 46,634 puncte, iar Silviana Sfiringu a ocupat locul 29, cu 37,033 puncte, în condiţiile în care a evoluat doar la trei aparate.

Titlul l-a câştigat o reprezentantă a Statelor Unite, Konnor McKlain, cu 54,999 puncte, iar un amănunt foarte interesant este acela că primele şapte poziţii le-au revenit doar gimnastelor din SUA şi Italia.

De asemenea, Ana Maria Bărbosu s-a calificat în finala de la paralele (13,167), Ioana Stănciulescu a prins finala de la bârnă (12,900), iar în finala de la sol, CS Farul Constanţa are două reprezentante, pe Maria Ceplinschi (13,000) şi Ioana Stănciulescu (12,800).

Şi în competiţia pe echipe a junioarelor, România s-a clasat tot pe locul patru, Sabrina Maneca Voinea, de la CS Farul, Teodora Stoian, de la CSS 1 Constanţa, Amalia Ghigoarţă şi Crina Tudor acumulând 147,466 puncte.

Primul loc a fost ocupat de SUA, cu 159,766 puncte, urmată de două echipe ale Italiei (150,933, respectiv 148,567).

Americanca Tiana Sumanasekera a ocupat prima poziţie la individual compus, cu 52,500 puncte, Amalia Ghigoarţă a fost a şasea (50,733), Teodora Stoian, a 27-a (45,568), Sabrina Maneca Voinea, a 30-a (45,266), iar Crina Tudor, a 33-a (44,700).

Junioarele tricolore s-au calificat şi în finalele pe aparate: Sabrina Maneca Voinea la sărituri (13,450) şi sol (12,300), Amalia Ghigoarţă la paralele (12,567) şi la bârnă (12,933), iar Crina Tudor la sol (12,467).

Gimnastele sunt însoţite de antrenorii Lucian Sandu, Cristian Moldovan, Gina Gogean Groza, Ramona Micu, Camelia Voinea, Florin Uzum şi de kinetoterapeutul Constantin Avramescu.

Ajuns la ediţia cu numărul 13, Trofeul „Citta de Jesolo” s-a reluat după o întrerupere de doi ani, cauzată de pandemia Covid-19.